Vaistininko patarimai dėl šlapimo pūslės uždegimo

January 9, 2025

Šlapimo pūslės uždegimas dažnai ištinka netikėtai, tačiau niekada nepraeina nepastebėtas. Beprasidedantį šlapimo pūslės uždegimą indikuoja skausmas ar deginimo pojūtis, spaudimas šlapimo pūslės srityje ir nuolatinis noras šlapintis, taip pat neįprastai mažas šlapimo kiekis.

Egzistuoja daug su šlapimo pūslės uždegimu susijusių mitų. Kai kurie jų žmonėms kelia gėdos jausmą, todėl su šia problema jie bando kovoti savarankiškai. Tai didelė klaida, galinti iššaukti šios ligos pasikartojimą. Dažnai klaidingai manoma, kad šlapimo pūslės uždegimą sąlygoja nepakankamas intymios higienos lygis. Tačiau šia liga susirgti gali ir tie, kurie savo kūnu rūpinasi kur kas dažniau, nei tai daro kiti. Šlapimo pūslės uždegimas gali būti ir menopauzės metu vykstančių hormoninių pokyčių, ir pernelyg dažnos intymios higienos rezultatas.

Dažna šios ligos priežastis – peršalimas, sąlygotas netinkamos aprangos žiemą, šalto jūros vandens vasarą, taip pat žvarbaus vėjo ir sėdėjimo ant šalto pagrindo. Šlapimo pūslės uždegimo simptomus gali sukelti ir lytiniu keliu plintančios ligos ar bakterijos. Jaunesnėms moterims dažna šios problemos priežastis būna mikrotrauma šlaplės srityje, sąlygota aktyvaus lytinio gyvenimo.

Pasireiškus pirmiesiems uždegimo simptomams, svarbu laiku kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti šlapimo tyrimą, siekiant nustatyti uždegimo kilmę. Ūminės šlapimo takų infekcijos dažniausiai yra gydomos antibiotikais, naikinančiais blogąsias bakterijas ir užkertančiais kelią jų dauginimuisi. Jei šlapimo pūslės uždegimas yra pasikartojanti problema, gali prireikti ir ilgesnio gydymo kurso, kurį paskiria gydytojas.

Kaip palengvinti šios problemos keliamą diskomfortą dar prieš kreipiantis į gydytoją? Vaistinėse galima rasti įvairių tam skirtų preparatų, tačiau yra ir keletas patarimų, kuriais galima pasinaudoti.

Gausus skysčių vartojimas

Lengvi šlapimo pūslės uždegimai paprastai praeina per keletą dienų. Lovos režimas, buvimas šiltoje aplinkoje ir gausus skysčių vartojimas padeda kovoti su šia problema. Gydymosi metu nerekomenduojama vartoti alkoholio, gerti kavos ar valgyti aštrų maistą.

Gausus vandens vartojimas padeda organizmui išsivalyti, todėl per dieną reikėtų išgerti nuo dviejų iki trijų litrų skysčių. Vaistažolių arbatos, tokios kaip beržo lapų arba pumpurų arbata, spanguolių ir bruknių arbata – taip pat naudingos. Atkreipkite dėmesį, kad bruknių arbata, naudojama dideliais kiekiais, yra toksiška kepenims, todėl nėra tinkama nuolatiniam vartojimui. Tarp arbatų mišinių galima rasti specialių arbatų, susidedančių iš kelių skirtingų augalų mišinių ir padedančių sumažinti šlapimo takų uždegimo simptomus bei padidinti šlapimo išsiskyrimą.

Į pagalbą – spanguolės

Spanguolėse esančios medžiagos neleidžia bakterijoms daugintis ir prisitvirtinti prie šlapimtakio sienelių. Efektyviai padeda ir spanguolių pagrindo preparatai, rūgštinantys šlapimo pūslės aplinką, taip apsaugodami nuo patogenų prisitvirtinimo prie jos gleivinės. Kadangi šiai ligai išgydyti reikalingas išties didelis preparatų spanguolių pagrindu kiekis, vien gerti jų sultis arba suvalgyti kelias saujas uogų nepakanka.

Kai kuriuose spanguolių preparatuose taip pat yra ir kitų vaistinių augalų ekstraktų, pavyzdžiui, beržo lapų ar ramunėlių. Beržo lapų ekstraktas skatina šlapimo susidarymą, o ramunėlės ramina ir mažina uždegimą.

Vaistinėse galima rasti D-manozės kapsulių, kurios skirtos šlapimo takų sveikatai palaikyti, apsaugant inkstų, šlapimtakių ir šlapimo pūslės funkciją. D-manozė yra natūralus augalinis cukrus, kurį organizmas mažais kiekiais naudoja metabolizmui, nedarant įtakos cukraus kiekiui kraujyje. Nepasisavinta D-manozė greitai pašalinama su šlapimu. D-manozė taip pat padeda valyti šlapimo takų gleivinę. Klinikiniai tyrimai rodo, kad D-manozė padeda palaikyti normalų šlapimo takų funkcionalumą.

Išvengti lengviau, nei gydytis

Dažnai sergantys šlapimo pūslės uždegimais žmonės turėtų rinktis specialią intymios higienos priemonę – pavyzdžiui, BioNike Triderm Intimate serijos prausiklius, kurie padeda ir gydant vulvovaginitą ar vaginozę. Intymios higienos geliai turi šiai jautriai sričiai tinkamą pH, kuris apsaugo ir padeda išvengti galimų infekcijų. Taip pat, gydant ginekologines ir urologines ligas, rekomenduojame naudoti Babe intymios higienos gelį.

SVARBU! Muilai (įskaitant ir vaikiškus muilus) nėra tinkami intymių kūno zonų higienai, nes pažeidžia normalų makšties pH, dirgina gleivinę ir skatina bakterijų dauginimąsi. Intymios higienos priemones rekomenduojama naudoti tik kartą per dieną, o naudojant tik vandenį ir nieko kito, plauti jas galima pagal poreikį.

Chroniško šlapimo pūslės uždegimo aspektu, svarbiausia užkirsti kelią jo atsiradimui t. y. stiprinant savo imunitetą. Pakankamas fizinis aktyvumas bei apatinės kūno srities raumenų treniravimas – taip pat svarbūs. Sėslus gyvenimo būdas skatina uždegimų atsiradimą, todėl sėdimą darbą dirbantys žmonės turėtų bent kas 30 minučių atsistoti iš savo darbo vietos ir pasivaikščioti, kad suaktyvintų kraujotaką apatinėje kūno srityje. Be to, reikia ir toliau saugotis nuo šalčio – apatinės kūno srities peršalimas silpnina organizmo apsaugą ir sukuria palankią terpę šlapimo pūslės uždegimo atsiradimui.

Seksualinis gyvenimas

Šlapimo pūslės uždegimas gali pasireikšti ir gyvenant aktyvų lytinį gyvenimą, tačiau tai gali būti susiję ir su kai kuriomis lytiniu keliu plintančiomis ligomis. Žmonėms, kurie dažnai kenčia nuo šlapimo pūslės uždegimo ir jų seksualiniams partneriams rekomenduojama prieš lytinius santykius užtikrinti tinkamą intymių zonų higieną, naudoti prezervatyvus ir, siekiant išvengti šlaplės mikrotraumų, naudoti lubrikantą. Iškart po lytinių santykių patartina pasinaudoti tualetu, kad kartu su šlapimu pasišalintų ir bakterijos, galinčios sukelti šlapimo pūslės uždegimą. Nepamirškite, kad apie savo nusiskundimus svarbu kalbėti su gydytoju, kuris paskirs papildomus tyrimus ir pritaikys tinkamą gydymo planą.

Tinklaraštis:

  • Naujųjų metų pažadai, kurie padės pagerinti savijautą ir sveikatą

    Skaityti daugiau

  • Babe Pediatric - švelniai mažųjų šeimos narių odos priežiūrai

    Švelni rudens-žiemos sezono odos priežiūra mažiesiems šeimos nariams

    Skaityti daugiau

  • Mėgaukis rudens oru be liūdesio ir streso! 15 patarimų, kaip atsikratyti streso

    Skaityti daugiau

  • Vaistininkės rekomendacijos: „geriausi“ ir „blogiausi“ maisto produktai jūsų virškinimo sistemai

    Skaityti daugiau

  • Vaistininkė paaiškino, kas nutinka mūsų kūnui, jei geriame nepakankamai vandens

    Skaityti daugiau

Visos naujienos