Kas turėtų būti kelioninėje vaistinėlėje?

April 5, 2019

Kas turėtų būti kelioninėje vaistinėlėje?

„Kaip smagu keliauti po pasaulį, kai draugų veiduose šviečia saulė...“ Žinoma, jeigu jie pasiėmę tinkamai sukomplektuotą kelioninę vaistinėlę! Kokių universalių priemonių joje turi būti visada ir ką reikia įsidėti, ruošiantis į slidinėjimo kurortą arba prie jūros?

Dauguma žmonių labai laukia atostogų, juk jos žada nepamirštamus nuotykius! Tad šiuo laikotarpiu tikrai nesinori, kad užkluptų kokie nors negalavimai. Tačiau tinkamai pasiruošus galima jų išvengti arba greitai atsikratyti.

Štai kodėl krautis lagaminus reikia pradėti nuo kelioninės vaistinėlės. Žinoma, jos turinys labiausiai priklauso nuo to, kur vykstate ir ką ketinate veikti poilsiaudami. Ruošiant vaistinėlę, reikėtų atsižvelgti ir į keliautojų amžių, ir į jų sveikatos problemas. Tiems, kurie kasdien vartoja vaistus, būtina turėti gydytojo sudarytą gydymo planą ir nepamiršti palaikomųjų vaistinių preparatų bei pagalbinių priemonių.

Nesvarbu, kur nuspręstumėte keliauti, visada pasiimkite antibakterinio gelio arba servetėlių, kad bet kokioje situacijoje galėtumėte nusivalyti rankas. Vaistinėlėje turi būti karščiavimą mažinančių ir skausmą malšinančių priemonių, taip pat pleistrų, kurie padėtų sutvarkyti žaizdas arba nuospaudas. Skausmui ir karščiavimui mažinti kelionėje suaugusieji gali vartoti, pavyzdžiui, tabletes, kurių sudėtyje yra paracetamolio arba ibuprofeno. Vaikams tos pačios veikliosios medžiagos labiau tinka sirupo arba žvakučių pavidalu.

Kuo galima papildyti vaistinėlę, atsižvelgiant į kelionės tipą?

Slidinėjimo kurortas

Vykdami slidinėti nepamirškite į vaistinėlę įsidėti priemonės nuo saulės. Į kelionę patogiau vežtis mažą buteliuką kremo ir pieštukinę priemonę su apsaugos nuo saulės faktoriumi 50+. Ši priemonė leidžia greitai pasirūpinti veido apsauga. Be to, pieštukinę priemonę nuo saulės galima neštis rankiniame bagaže į lėktuvo saloną.

Labai svarbu pasiimti ir kremo, saugančio odą nuo šalčio. Laikas transporto priemonėje – automobilyje, autobuse, traukinyje, laive ar lėktuve – yra neatsiejama kelionės dalis, kurią neretai apkartina jūros liga. Daugybei žmonių būtent kalnuose pasireiškia šios ligos simptomai: pykinimas, vėmimas ir galvos skausmas. Juos įveikti padeda tabletės nuo judėjimo sukeliamo pykinimo, todėl jų taip pat pravartu įsidėti į vaistinėlę.

Šilti kraštai

Viena dažniausių problemų, su kuriomis susiduria į pietus keliaujantys žmonės, yra žarnyno sutrikimai. Neretai juos sukelia sanitarinių taisyklių nesilaikymas arba ragaujamas egzotiškas maistas, kuris nėra įprastas organizmui.

Siekiant sustiprinti imuninę sistemą ir užkirsti kelią virškinimo trakto sutrikimams, prieš kelionę verta išgerti kursą pieno rūgšties bakterijų. Rekomenduojama rinktis probiotikų preparatą, kurio sudėtyje yra skirtingų pieno rūgšties bakterijų. Pieno rūgšties bakterijos padeda organizmui susidoroti ir su vidurių užkietėjimu, ir su viduriavimu.

Sudėtingesniais atvejais galima vartoti ir loperamido, tačiau tai kraštutinė priemonė, neskirta ilgalaikiam vartojimui. Milteliai geriamajam tirpalui padės atkurti vandens ir druskos pusiausvyrą po žarnyno sutrikimų, vėmimo ar skysčių praradimo dėl ilgo buvimo saulėje.

Žinoma, reikia pasirūpinti ir apsauga nuo saulės. Nudegti saulėje galima labai greitai, o tokio nudegimo pasekmių šalinimas yra ilgas ir sudėtingas procesas. Svarbu imtis prevencinių priemonių ir tepti odą kremu nuo saulės, ypatingą dėmesį skiriant veidui. Jeigu nudegėte saulėje, gelis „BABE Aloe“ padės suminkštinti, nuraminti ir sudrėkinti odą. Jis gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė sausos odos priežiūrai, esant strijų, nedidelių nudegimų, įskaitant nudegimą saulėje.

Šiltuose kraštuose poilsiaujantys žmonės vis dažniau susiduria su Maljorkos akne – jiems pasireiškia odos sudirgimas, kurį sukelia kremų, apsaugos nuo saulės priemonių ir saulės spindulių sąveika. Dėl šios priežasties svarbu naudoti modernios sudėties kremus, kuriuose nėra medžiagų, galinčių sukelti bėrimą. Taigi priemonių nuo saulės patartina įsigyti vaistinėje, o ne paplūdimio kioskelyje.

Lietuvoje: gamtoje ir mieste

Bent keletą atostogų dienų visi praleidžiame savo šalies gamtoje. Tokiais atvejais neįmanoma apsieiti be repelentų. Rinkdamiesi repelentą, pirmenybę teikite priemonėms, kurios atbaido ir uodus, ir sparvas, ir erkes. Atkreipkite dėmesį į priemones vaikams – geriau, kad jos būtų sudarytos iš natūralių medžiagų.

Sumažinti niežulį ir paraudimą sukandus vabzdžiams padeda antiseptikas ir tabletės nuo alergijos. Pirmosios pagalbos vaistinėlėje taip pat privalo būti universalių ir nuospaudoms skirtų pleistrų.

Ilgose kelionėse autobusu ar automobiliu, taip pat skrydžių metu rekomenduojama apsimauti kompresines kojines, siekiant užtikrinti normalią kraujotaką ir išvengti kraujo krešulių susidarymo rizikos.

Kelioninėje vaistinėlėje turėtų atsirasti vietos ir šaldomajam geliui – jis padeda nuo ilgo vaikščiojimo pavargusioms ar patinusioms kojoms. Šiuo geliu galima malšinti raumenų skausmą, taip pat jis naudojamas mažinti patinimui ir paraudimui po vabzdžių įgėlimo.

Aktyvios atostogos

Ilsėtis galima ir aktyviai – leistis į žygį po kalnus arba čiuožti banglente. Svarbu nepamiršti, kad tokio tipo atostogos gali pateikti įvairių staigmenų, todėl verta pasirūpinti ir kelionių draudimu.

Užkliuvus už aštraus kampo arba netyčia pargriuvus, gali atsirasti atvira žaizda ar nubrozdinimas. Tokiu atveju būtina iš karto išvalyti pažeistą vietą, kad išvengtumėte infekcijos ir kitų galimų komplikacijų.

Pirmiausia svarbu pašalinti ant odos esančius nešvarumus. Jei yra galimybė, žaizdą nuplaukite tekančiu, švariu vandeniu. Tada odą reikia dezinfekuoti antiseptiniu tirpalu.

Nuvalyta oda turi būti apsaugota, kad į žaizdą nepatektų pašalinių medžiagų. Jei žaizda nedidelė, puikiai tiks vandeniui atsparūs pleistrai „Dermaplast“, o rimtų sužeidimų atveju būtų gerai kelioninėje vaistinėlėje turėti didelių pleistrų, pavyzdžiui, „Cosmopore“, 6 x 10 mm.

Kokių vaistų galima vežtis?

Sergantiesiems lėtinėmis ligomis paprastai leidžiama pasiimti visus receptinius vaistus, kuriuos jie turi kasdien vartoti, tačiau yra ir išimčių. Todėl būtinai perskaitykite Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos svetainėje pateiktą informaciją apie tai, kokių vaistų galima vežtis į kelionę. Atsižvelgiant į tai, kur ir su kuo keliaujate, koks yra keliaujančių asmenų amžius ir sveikatos būklė, rekomenduojama pasitarti su profesionaliu farmacininku, kaip tinkamai suruošti kelioninę vaistinėlę.