Kas padeda nuo pagirių? Vaistininkas paaiškina, kodėl atsiranda pagirios

December 27, 2025

Teksto autorė: Annika Toobal
Apotheka vaistininkė


Daugybei žmonių per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti rytinius galvos skausmus ir pagirių nemalonias pasekmes. Kas tiksliai yra pagirios ir klausimas, kuris galbūt yra toks senas kaip ir pačios pagirios – ar egzistuoja priemonių, galinčių palengvinti pagirias?


Alkoholis yra nuodas, kurį mūsų kūnas stengiasi pašalinti naudodamasis įvairiais mechanizmais. Pagrindiniai pagalbininkai tam yra fermentai, kurie padeda skaidyti alkoholio molekulę į acetaldehidą ir acto rūgštį, o vėliau į vandenį ir anglies dioksidą, taip pašalindami jį iš organizmo.
Alkoholio skaidymo tarpinis produktas - acetaldehidas yra labai toksiškas ir sukelia daugybę nemalonių simptomų, tokių kaip veido paraudimas, pykinimas, vėmimas, bendras bloga savijauta ir širdies plakimas. Taip pat jis skatina kepenų, kasos, smegenų, virškinimo trakto ir kitų organų uždegimą.

  • Pagirių simptomai prasideda, kai organizmo alkoholio lygis pradeda mažėti (paprastai 6-8 valandos po gėrimo) ir gali trukti 24 valandas ar ilgiau.
  • Alkoholis skatina šlapinimąsi ir skysčių netekimą, dėl ko atsiranda pagirių simptomai, tokie kaip troškulys, nuovargis ir galvos skausmas.
  • Dėl pagirių sutrinka ir miegas. Žmonės po alkoholio vartojimo gali greičiau užmigti, tačiau jų miegas yra pertraukiamas, nekokybiškas ir jie linkę anksti pabusti.
  • Alkoholis tiesiogiai dirgina skrandžio gleivinę ir skatina rūgšties išsiskyrimą. Tai gali sukelti pykinimą ir diskomfortą skrandyje.

Pagirios gali skirtis tarp žmonių. Pagirių simptomai skiriasi pagal trukmę ir intensyvumą. Ne visi patiria visus pagirių simptomus, tuo tarpu kai kuriems jie gali būti stipresni nei kitiems. Pagirios gali paveikti žmogų fiziškai ir psichologiškai, o kiekvienos pagirios gali pasireikšti skirtingai.

Dauguma žmonių nepatiria pagirių po vieno ar dviejų gėrimų. Paprastai yra taip, kad kuo daugiau geriate, tuo didesnė tikimybė, kad patirsite pagirias. Žinoma, yra ir kitų veiksnių, kurie daro įtaką pagirių intensyvumui.

Pagirios gali būti dažnesnės ir stipresnės jaunesniems žmonėms ir vyresniems suaugusiesiems. Moterys dažniau patiria stipresnes pagirias, kurios trunka ilgiau. Taip pat kūno svoris, vartojamo alkoholio rūšis, vartojimo laikotarpis, gėrimo skiedimas ir laikas nuo paskutinio valgio daro įtaką pagirių eigai. Nors pagirios gali sukelti jausmą, kad mirštate, jos pačios nėra mirtinos. Tačiau, pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems širdies ligomis, pagirių simptomai, tokie kaip greitas pulsas ar aukštas kraujospūdis, gali būti pavojingi. Reikėtų kreiptis į gydytoją, jei padidėjęs pulsas trunka ilgiau nei 24 valandas.

Kiti alkoholinių gėrimų ingredientai gali skatinti pagirių simptomus ir jas sustiprinti. Paprastai tamsios spalvos gėrimai, tokie kaip raudonasis vynas, brendis ir portveinas, sukelia stipresnes pagirias. Sulfitai yra junginiai, pridedami į vyną kaip konservantai, kurie gali sukelti galvos skausmą po vyno vartojimo. Nikotino ir daugelio vaistų vartojimas gali sustiprinti pagirių simptomus.

Pagirių palengvinimui

Pagirioms įveikti nėra stebuklingo gėrimo ar vaisto, tik laikas gali padėti. Žmogus turi laukti, kol organizmas baigs alkoholio metabolizmą, pašalins toksiškas šalutines medžiagas, išgydys sudirgusius audinius ir normalizuos imuninę bei smegenų veiklą.

Smegenų atsistatymas po alkoholio vartojimo negali būti paspartintas – kavos gėrimas, dušo prausimasis ar alkoholinių gėrimų vartojimas kitą rytą nepadės gydyti pagirių. Taip pat fizinis aktyvumas nepadeda sumažinti alkoholio poveikio pasekmių. Be to, po gėrimo organizme trūksta skysčių ir maistinių medžiagų. Sportuojant prarandama dar daugiau skysčių ir naudingų medžiagų, todėl galutinis rezultatas gali būti dar blogesnė savijauta, o sunkiais atvejais net sveikatai pavojinga būklė.

Kaip ir alkoholis, tam tikri be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, įskaitant aspiriną ir ibuprofeną, gali padidinti rūgšties išsiskyrimą ir dirginti skrandžio gleivinę. Svarbu žinoti, kad alkoholio ir paracetamolio derinys gali būti toksiškas kepenims. Šių vaistų vartojimas prieš arba po alkoholio vartojimo turi būti atsargus. Vakare vartoti skausmą malšinančių vaistų nėra prasmės – jie malšina skausmą tik keletą valandų. Jei reikia, vartokite skausmą malšinančių vaistų ryte.

Norėdami sumažinti pagirių simptomus, kai kurie žmonės vartoja elektrolitais praturtintus sportinius gėrimus ar kitus produktus, tačiau daugumai žmonių organizmas greitai atstato elektrolitų balansą, kai alkoholis išnyksta.

Atmintinė!

  • Negerkite tuščiu skrandžiu!
  • Gerkite mažai arba saikingai!
  • Gerkite stiklinę vandens tarp alkoholio turinčių gėrimų. Tai padeda sumažinti dehidrataciją, atsiradusią dėl gėrimo!

Tinklaraštis:

Visos naujienos