Egzaminų metas: 3 patarimai, kaip pagerinti atmintį!

April 5, 2019

Egzaminų metas: 3 patarimai, kaip pagerinti atmintį!

Daugeliui pavasaris reiškia intensyvų egzaminų laikotarpį, kai reikia įsiminti tiek daug faktų, kad kartais atrodo, jog tai neįmanoma.

Vienas iš trijų dalykų, kurių bijo dauguma mokinių, tai dėl didžiulės įtampos pamiršti viską, ką išmoko iki to momento. Kad atmintis nepavestų ir nepablogėtų, ją reikia maitinti ir, esant poreikiui, tonizuoti tiek natūraliomis priemonėmis, tiek vaistinėse parduodamais maisto papildais. Ką galima padaryti, kad egzaminų laikotarpiu ir visą likusį laiką atmintis būtų puiki?

1. Geras miegas

Geriausia, ką jūs galite padaryti savo atminčiai, tai gerai išsimiegoti. Ne tik prieš svarbų egzaminą ar pokalbį, bet visada, kiekvieną naktį. Pakankamos trukmės miegas padeda geriau pasirodyti per egzaminą, gerina atmintį, mažiną stresą ir nuovargį. Miegant smegenys konvertuoja faktus, perkeldamos juos iš trumpalaikės į ilgalaikę atmintį. Miego metu smegenys apdoroja ir įsisavina gautą informaciją. Taip daug lengviau įsiminti išmoktus dalykus.

Jeigu žmogus nepakankamai miega, jis dažnai pasikliauja sėkme, silpnėja sugebėjimas spręsti problemas ir reaguoti kritinėse situacijose. Todėl labai svarbu miegoti aštuonias valandas per parą. 

Bet jeigu visavertiškai miegantis žmogus vis tiek yra išsiblaškęs ir negali susikoncentruoti, tokius simptomus gali sukelti, pavyzdžiui, geležies trūkumas. Žemas kraujospūdis, skausmingas liežuvis, burnos kampučių įtrūkimai, sumažėjęs apetitas, galvos skausmai, trapūs nagai yra labai iškalbingi požymiai. Esant geležies trūkumui, reikia valgyti daugiau mėsos produktų, ankštinių augalų, žalumynų ir, pavyzdžiui, žemuogių, o prireikus vartoti geležies preparatus. Būtina atsiminti, kad geresniam geležies pasisavinimui kartu su šiais preparatais reikia gerti maisto papildus su kalciu, todėl vertėtų padidinti vitamino C dozę.

2. Tinkama mityba

Smegenys – gyvybiškai svarbus organas, kuriam funkcionuoti reikia įvairių maistinių medžiagų. Neatsižvelgiant į žmogaus amžių, didelę reikšmę smegenų veiklai palaikyti turi mityba. Įvairūs tyrimai rodo, kad sveikas racionas, kuriame yra daug įvairiausių daržovių ir vaisių bei riebų žuvų, padeda sumažinti atminties sutrikimo riziką.

Teigiamą poveikį protinei veiklai daro B grupės vitaminai, kurių gausu bananuose, džiovintose slyvose, saulėgrąžose, migdoluose, viso grūdo produktuose, lapinėse ir sodo daržovėse, taip pat ankštiniuose augaluose. Vitamino B trūkumas gali sutrikdyti nervų sistemos veiklą. Vitaminas B5 gerina atmintį, ypač jeigu jis geriamas su cholinu, t. y. vitaminu B4. B grupės vitaminai yra gyvybiškai svarbūs smegenų veiklai, nes skatina gliukozės pavertimą energija, o tai mus apsaugo nuo nuovargio ir nuotaikų kaitos.

Ir vis dėlto svarbiausia – subalansuota mityba. Reikia būtinai pusryčiauti, per parą suvartoti ne mažiau kaip penkias saujas daržovių ir vaisių, mažiau valgyti sūraus ir riebaus maisto.

3. Pagalba iš vaistinės

Stiprus nuovargis ir dėmesio koncentracijos sutrikimas taip pat gali liudyti apie lecitino trūkumą. Lecitinas laikomas „smegenų vitaminu“, jis maitina nervų ląsteles ir gerina atmintį bei gebėjimą sutelkti dėmesį. Taip pat lecitinas padeda įsisavinti vitaminus A, D, E ir K, vadinasi, labai prisideda prie medžiagų apykaitos smegenyse, aprūpindamas raumenis ir nervų audinius deguonimi. Esant gerai sveikatai ir įvairiai mitybai, lecitinas žmogaus organizme sintezuojamas savarankiškai, tačiau fizinis ir psichinis krūvis didina lecitino poreikį.

Kovoti su nuovargiu ir prislėgta būsena padeda magnis. Preparatai su ginkmedžiais taip pat palaiko smegenų veiklą, atmintį ir gebėjimą susikoncentruoti. Kinijos medicinoje šie medžiai jau šimtus metų naudojami vaistams nuo įvairiausių ligų. Ginkmedžių preparatus rekomenduojama vartoti senyvo amžiaus žmonėms, sutrikus smegenų veiklos funkcijoms, taip pat jauniems žmonėms tais atvejais, kai jie greitai pavargsta, praranda gebėjimą sutelkti dėmesį, sulėtėja reakcija, atsiranda atminties spragų ir užmaršumas, sumažėja entuziazmas.

Atminčiai gerinti vaistinėse galima rasti daug specialių preparatų, kuriuose yra medžiagų, palaikančių nervų sistemos veiklą, dvasinę pusiausvyrą ir gerą atmintį. Subalansuotą sudėtį, pavyzdžiui, turi kompleksas „Neuro+“, kuris padeda organizmui, aprūpindamas jį svarbiausiais vitaminais, mineralinėmis medžiagomis ir augaliniais komponentais reikiamomis proporcijomis. Jo sudėtyje yra didelė vitamino D3 dozė. „Neuro+“ rekomenduojamas bet kokio amžiaus moksleiviams, taip pat protinį darbą dirbantiems žmonėms.

Prieš perkant maisto papildą, vertėtų pasitarti su vaistininku. Svarbu atsižvelgti į tai, kad, norint pajusti atmintį gerinančių preparatų efektą, juos reikia gerti sistemingai, nes jie yra ilgo veikimo, jų poveikis gali pasireikšti tik po kelių mėnesių.